ИНФО
БАН Централна библиотека показва първия „Рибен буквар“
На 21 март се навършват 150 години от смъртта на българския възрожденски учител, лекар, учен и дарител д-р Петър Берон. Той написва прочутия си „Рибен буквар“, когато е едва 24-годишен, като въвежда нов и революционен за времето си метод на обучение.
В Централната библиотека на БАН се съхраняват три от възрожденските издания на „Рибния буквар“. Ценните книги могат да бъдат разгледани онлайн в електронния каталог и дигиталната библиотека ЦБ-БАН.
Екземпляр от първия „Буквар с различни поучения“, издаден през 1824 г. и станал известен като „Рибния буквар“, заради рисунката на кит в него: http://digilib.nalis.bg/xmlui/handle/nls/34412 Книгата е дарена на ЦБ-БАН от Никола Начов през 30-те години на XX в.
В колекцията му от старопечатни книги е и издание на Буквара от 1847 г.: http://digilib.nalis.bg/xmlui/handle/nls/34413
В Централната библиотека на БАН се съхранява и екземпляр от изданието на „Рибния буквар“ от 1850 г., който е бил част от личната библиотеката на Стоян Михайловски: http://digilib.nalis.bg/xmlui/handle/nls/34414
Поради големия интерес към учебника, той претърпява 7 издания в продължение на 20 години, а авторът му д-р Петър Берон се радва на високо уважение.
В Научния архив на БАН се съхранява дигитално копие на писмо, което е изпратено от д-р Петър Берон до Българското книжовно дружество през 1870 г.