ИНФО
Национален природонаучен музей на БАН – 130-годишен юбилей
Кога: 9 април (вторник) 2019, 16 ч.
Къде: БАН, зала „Марин Дринов“
Какво: тържествено събрание на Националния природонаучен музей на БАН по повод юбилея му
Иван Евстратиев Гешов – 170-години от рождението му, с оригинални документи
Кога: 26 февруари (вторник), 11 ч.
Къде: БАН, ЦУ, зала „Проф. Марин Дринов“
Какво: Българската академия на науките ще отбележи 170 години от рождението на изтъкнатия държавник и дългогодишен председател на БАН Иван Евстратиев Гешов
Академично слово за делото на Гешов ще изнесе доц. Даниел Вачков – директор на Института за исторически изследвания на БАН.
Оригинални документи, като визитката на Гешов, писмо от Алеко Богориди, кратък поглед върху състоянието на Българското книжовно дружество и други ще бъдат показани в изложба, организирана от Научния архив на Академията. Малко известни факти от биографията на един от най-големите благодетели на БАН ще бъдат представени в постери и снимки.
Институтът за български език при БАН участва в Националната седмица на четенето
Кога: 22 – 26 октомври, 2018
Къде: Велико Търново 24 октомври
Какво: Национална седмица на четенето
За четвърта поредна година Институтът за български език при БАН взема активно участие в Националната седмица на четенето, част от изпълнението на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността. Националната седмица на четенето се организира от Министерството на образованието и науката. Неин домакин тази година е Регионалното управление на образованието във Велико Търново.
На 24 октомври млади учени от Института посетиха старата столица на България.
Президентът на Индия с лекция в Софийския университет
Кога: 5 септември (сряда) 2018, 15.30 ч.
Къде: СУ „Св. Климент Охридски“, Аулата
Какво: лекция на тема: „Образованието като инструмент на промяна и общ просперитет“ от президента на Република Индия Рам Натх Ковинд
Преди лекцията държавният глава на Индия ще разгледа изложбата „Санскрит: Споделеното наследство“. Нейн автор е деканът на Центъра по индология – проф. Шашибала. Както и книги, издадени от Софийския университет и Клуб „Приятели на Индия“. Двете експозиции са подредени в централното фоайе на Ректората.
Президентът Рам Натх Ковинд ще бъде приветстван на хинди, български език, санскрит и английски език от студенти от специалността „Индология“.
Президентът на Република Индия е на държавно посещение у нас по покана на президента на Републиката Румен Радев.
До 8000 евро повече за учените, работещи по „Хоризонт 2020“
Българските учени, които работят по проекти по програмата за научни изследвания и иновации в ЕС „Хоризонт 2020“, ще могат да получават до 8000 евро към годишните си заплати. Това предвиждат нови правила на Европейската комисия (ЕК) за финансиране на научни разработки със средства от ЕС.