ИНФО
75 години Институт за изследване на изкуствата БАН
Кога: 5 октомври 2023, 17 ч.
Къде: БАН ЦУ зала ''Марин Дринов"
Какво: Отбелязване 75-годишнината от основаването на Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките
Той е единствената специализирана научноизследователска институция в България за разработки в областта на античната, средновековната и съвременната художествена култура.
Слово на директорката на Института – проф. Йоана Спасова-Дикова:
Уважаеми дами и господа,
За мен е чест като директор на Институт за изследване на изкуствата – БАН да ви изкажа благодарност, че се отзовахте на поканата да отбележим заедно 75 години от създаването на Института за изследване на изкуствата.
Ще започна с това, че в Протокол № 2 от 3 октомври 1947 г. на заседание на Литературно-художествения клон към БАН е взето решение да се създадат три института: Институт за литература; Инстиут за музика; Институт за изобразителни изкуства.
С гордост можем да кажем, че ние сме потомци на онези първи български будители, създали първата научна и културна институция в България през 1869 г. – Българското книжовно дружество.
Ще цитирам началото на неговия Устав от 29 септември 1869 г.: В кръга на действията на Дружеството влизат следущите: А. Обработването и усъвършенстването на българския език и българската история и на народната наша словесност въобще; Б. Разпространението на всеобщото просвещение и напредък между народа, а именно Дружеството ще разпространява познания: 1. Върху благонравната отхрана и развивание на младежта и от двата пола – в народния дух; 6. Върху сичките науки, изкуства и художества“...
„Освен това, Дружеството ще държи беседи, в които ще се четат лекции, декламации и пр. върху различните отрасли на науките, изкуствата и художествата; в същата местност ще прави изложения от различни предмети книжовни, от изящните изкуства и пр., и ще отваря състезания (конкурси) литературни, художествени, старинни (археологически), за изящните изкуства и пр. – за в полза на целта си.“
Вече три четвърти век нашият институт върви по трудния път на познанието, израстването и самообогатяването, следвайки целите, очертани от българските книжовници.
Съгласно чл. 3. (1) отПравилника за дейността на Института за изследване на изкуствата – Българска академия на науките, мисията на Института е:
• да изследва проблемите на изкуствата, архитектурата и културата в регионален, европейски и световен контекст;
• да проучва и осмисля културното наследство и националната идентичност.
В Института се изучават изобразителни изкуства и архитектура; музика; театър; екранни изкуства.
Институтът за изследване на изкуствата осъществява дейността си с фундаментални, интердисциплинарни, профилирани и приложни научни изследвания; разработване на съвместни проекти в сътрудничество с научноизследователски, образователни и други сродни организации в страната и в чужбина. В Института се изследват историята, теорията и развитието на изкуствата, архитектурата и културата. Трудовете на нашите учени са нашето най-голямо богатство. Вече десетилетия монографиите, енциклопедиите, корпусите, създадени от учените, са фундаментът на българското образование и наука в областта на изкуствата. Редица учени са носители на престижни награди за своите приносни изследвания.
Периодичните издания също са незаменими извори на знание за студенти, специалисти и по-широк кръг читатели. Напоследък се създадоха и електронни издания и платформи със свободен достъп, който имат редица посетители.
В Института се събират, описват, систематизират, анализират и се съхраняват архивни фондове; създават се условия за ефективното им използване за научни и културни некомерсиални цели и за представянето им пред обществеността.
В Института се осъществява експертна и консултантска дейност към външни и вътрешни за БАН институции и организации; разработват се проекти за консервация, реставрация, ревитализация и социализация на обекти на изкуствата; подготвят се висококвалифицирани специалисти по разработени от учените му съвременни конкурентноспособни докторски програми.
Директори на Института (преминал през годините през различни трансформации и обединения през отделни институти за музика и изобразителни изкуства, към които по-късно се откриват театрална и кино секции, а през 2010 година към института се влива Центъра по архитектурознание) са били акад. Иван Лазаров (1948 – 1952), акад. Александър Божинов (1952 – 1953), проф. Иван Пенков (1953 – 1957), чл.-кор. проф. арх. Александър Обретенов (1958 – 1988),
Акад. Петко Стайнов (1948 – 1977), проф. Венелин Кръстев (1977 – 1988),
Проф. д.изк. Иван Маразов (1988 – 1992), проф. д.изк. Георги Саев (1992 – 1996), проф д.изк. Елена Тончева (1996 – 2004),
Проф. д.изк. Александър Янакиев (2004 – 2014), проф. дин. Емануел Мутафов (2014 – 2022).
Всички те имат значителен принос за развитието на Института. Поклон!
През последните години всички преминаваме през труден период на пандемии, войни, бедствия, който до голяма степен промени не само личните ни отношения, но и научния живот. Учените и специалистите от Института се стремят да преодолеят трудностите и да продължат делото на своите предци да изучават историята на изкуствата, да провеждат фундаментални и приложни научни изследвания, да подготвят изложби и концерти, да съхраняват културноисторическото наследство, защото, както казва един от създателите на БАН проф. Марин Дринов:
„Без помощта на науката един народ никога не би достигнал да има значение за цялото човечество!“ Неслучайно тези думи са поставени като мото на „Стратегията за развитие на българската академия на науките 2018 – 2030 г.“
Искам да пожелая дълголетие на Института, защото за разлика от нас смъртните, колкото по-стара е една институция, толкова по-устойчива и по-здрава става тя. Да ‘илядим! Здраве и вдъхновение на всички!